OZON


Üç atomlu oksijendir. Başka bir deyişle ozon, oksijenin yüksek enerjili halidir. Ozon dünya ve yaşam için çok önemlidir. Güneş ışınlarının zararlı etkisi ozon tabakası sayesinde filtrelenmektedir.

Deriden ve dokulardan ozon çok kolaylıkla emilir. İnsan vücudundaki etkileriyle ozon şu yararlı gelişmelere neden olur: Zindelik, gençlik ve sağlık hali verir; bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını artırır, hücreleri yeniler, vücuttaki zararlı artıkları uzaklaştırır, mikropları öldürür, ağrıları giderir, antikanserojen etki gösterir ve böylece yaşam kalitesini yükseltir.

Her hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi ve dozu farklıdır. Ozon, bu hastalıklarda hiçbir zaman klasik tedavi yöntemlerinin bırakılmasını gerektirmez veya o tedaviye bir alternatif olarak uygulanmaz. Ozon tedavisi duruma göre tek başına veya destekleyici olarak uygulanabilir. Kural olarak, ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanan tamamlayıcı bir tedavidir.

Tedavide kullanılacak ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. Üretilen ozon daima oksijen ile karışım halinde kullanılır. Tek başına saf ozon kullanılmaz. Oksijen/ozon oranı % 99,95-95 arasında değişir. Karşımın ozon oranı % 0,05-5 arasındadır. İlaç tedavilerinde olduğu gibi ozon tedavisinde de miktar ve oran hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenir.